Jak zmienić format daty w excelu

Format daty to sposób, w jaki prezentowana jest data, przede wszystkim kolejność jej elementów. W Polsce i w większości krajów europejskich najczęściej stosowany jest format dzień/miesiąc/rok, ale na przykład w USA jest to inaczej. Dlatego często pojawia się pytanie, jak zmienić format daty w Excelu. Może to być przydatne dla osób, które pracują w firmie z zagranicznymi klientami i czasami muszą modyfikować format daty w arkuszach i innych dokumentach, aby były one zrozumiałe dla nich. W tym artykule wyjaśnimy, jak to zrobić krok po kroku.

Jak zmienić format daty w Excelu? Proces w kilku krokach

Domyślny format daty w Excelu zależy od tego, który został ustawiony w Panelu sterowania systemu operacyjnego. Ale nie martw się, istnieje sposób na zmianę formatu daty w arkuszu bez konieczności modyfikacji ustawień systemu. Oto jak to zrobić:

  1. Wybór komórek: Zaznacz komórki lub komórkę, dla których chcesz zmienić format daty.
  2. Otwarcie okna formatowania: Przyciśnij skrót klawiszowy Ctrl + 1 lub naciśnij na przycisk „Formatuj” na górze ekranu, a następnie wybierz z listy „Formatuj komórki”.
  3. Wybór zakładki „Liczby”: W otwartym oknie wybierz zakładkę „Liczby”.
  4. Wybór kategorii „Data”: Po lewej stronie wybierz z listy kategorii „Data”.
  5. Wybór formatu daty: Znajdź na liście format daty, który Cię interesuje i naciśnij na niego, a następnie kliknij na przycisk „OK”.

W ten sposób trwale zmienisz formatowanie daty dla danej komórki i niezależnie, w jakim kraju ktoś otworzy plik i jakie będzie miał ustawienia w Panelu sterowania, zobaczy datę w wybranym przez Ciebie formacie.

Jak wpływać na format daty za pomocą ustawień lokalizacji i języka?

Jeśli chcesz, aby ustawienia lokalizacji i języka z Panelu sterowania miały wpływ na format daty, po prostu dodaj znak * przed datą, gdy będziesz wpisywać ją do komórki. Czyli na przykład zamiast 12.07.2020, napisz *12.07.2020.

Zakończenie

Zrozumienie, jak zmienić format daty w Excelu, jest kluczowe dla efektywnej pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, zwłaszcza jeśli współpracujesz z międzynarodowymi zespołami lub klientami. Wszystkie powyższe metody są stosunkowo proste do wykonania, nawet dla osób niezaznajomionych z technologią. Pamiętaj jednak, że zawsze warto mieć pod ręką instrukcje, na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

Zmiana formatu daty w Excelu to prosta, ale niezbędna umiejętność dla każdego, kto regularnie korzysta z tego programu. Dzięki temu możemy zapewnić, że nasze dane są prezentowane w sposób zrozumiały dla wszystkich, niezależnie od ich lokalizacji geograficznej.

Rating
( No ratings yet )
Marek Lewandowski
Marek Lewandowski/ author of the article
Nazywam się Marek, jestem programistą z Polski. Moją pasję do technologii odkryłem już jako nastolatek, co skierowało mnie ku studiowaniu informatyki i późniejszej karierze w tej dziedzinie. Od ponad 10 lat pomagam ludziom w instalacji różnorodnego oprogramowania na ich komputerach. Wierzę, że technologia powinna być dostępna dla wszystkich, dlatego staram się upraszczać skomplikowane kwestie informatyczne, tak aby każdy mógł z nich korzystać bez obaw. Praca z ludźmi i technologią jednocześnie sprawia mi radość i motywuje do rozwoju, zarówno mojego portalu, jak i moich umiejętności jako specjalisty IT.